Ako môže networking pomôcť absolventom pri štarte kariéry?
Silné profesijné vzťahy sú základom úspechu – začnite ich budovať ešte predtým, než ich budete potrebovať.

Čo je to networking?
Networking je proces nadväzovania a udržiavania profesionálnych alebo osobných kontaktov s ľuďmi, ktorí ti môžu pomôcť v kariére, podnikaní alebo v osobnom raste. Nejde teda iba o jednorazové stretnutia. Networking môže byť osobný (stretnutia na konferenciách, eventoch, školeniach, ale aj v kluboch či hackathonoch), online (webináre, profesijné skupiny) ale napr. aj neformálny (rodinné stretnutia), kde sa spoznávaš s ľuďmi prirodzene.
Aký je význam networkingu pri začiatku kariéry po škole?
Networking je pri začiatku kariéry kľúčový, pretože ti môže pomôcť rýchlejšie sa presadiť na trhu práce a získať cenné skúsenosti. Niektoré pracovné miesta sa obsadzujú najmä cez odporúčania, a nie cez verejné inzeráty. Ak si aktívny a ľudia ťa poznajú, skôr dostaneš ponuky na spoluprácu a možno budeš mať aj prístup k ďalším neverejným informáciám o odvetví, ktoré ťa zaujíma a o aktuálnych podmienkach v ňom.
Networking teda v prvom rade umožňuje získavať cenné informácie a rady. Buduje dôveru a vzťahy v odbore, môže viesť k spolupráci, k novým projektom a samozrejme k nájdeniu pracovných príležitostí. Aj jednoduché prejavenie záujmu niekedy môže naštartovať tvoju budúcnosť. Preto sa neboj pýtať – krátke „coffee chaty“ s profesionálmi ti môžu veľa priniesť. Ľudí však oslovuj slušne a s jasným cieľom (napr. „Rád by som sa dozvedel viac o vašej práci v UX dizajne. Mohli by ste mi dať pár tipov?“).
Ako môže networking zlepšiť vaše šance na získanie práce?
Networking môže výrazne zvýšiť tvoje šance na získanie práce. Viaceré firmy, okrem verejného výberu z uchádzačov, dávajú prednosť odporúčaniam (vlastných zamestnancov, známych, odborníkov z praxe a pod.). Vybudovaná sieť kontaktov z odboru (v profesijných skupinách či na konferenciách) a naviac aktívny online profil predstavujú vynikajúci začiatok pri hľadaní práce. Je však dôležité nezabúdať aj na osobné stretnutia – osobný kontakt je častokrát oveľa efektívnejší ako online spojenie.
Aj tzv. absolventská sieť (ľudia, ktorí študovali na rovnakej škole ako ty) nie je na zahodenie. Ak chceš získať miesto v rovnakej firme ako pracujú, vieš ich jednoducho len osloviť.
Kde a ako začať budovať profesijné kontakty počas štúdia?
Budovanie profesijných kontaktov už počas štúdia ti môže výrazne pomôcť pri hľadaní práce po škole. Treba si uvedomiť, že čím skôr začneš s networkingom, tým viac dverí si otvoríš (a možno aj bez kľúča). Profesijné kontakty si môžeš budovať napr. na kariérnych dňoch, workshopoch, alebo na prednáškach s odborníkmi.
Môžeš sa tiež stať členom v kluboch alebo združeniach v tvojom odbore. Aj krátkodobá práca /brigáda/dobrovoľnícka aktivita ti môže pomôcť získať dôležité kontakty. Ak si súťaživý typ, zapoj sa do hackathonov, súťaží a startupových eventov. I keď nevyhráš, tvoju prácu, snaživosť a talent si môžu všimnúť odborníci a posunúť tieto informácie ďalej.
Prečo by mal byť networking súčasťou každej stratégie pri hľadaní práce?
Ak ho máš dobre rozbehnutý, vybudované vzťahy ti vedia hľadanie práce veľmi uľahčiť a zrýchliť. Aktualizovaný profil napovie o tvojej aktivite a serióznosti a ty sa rýchlejšie vieš dozvedieť aj o skrytých príležitostiach na spoluprácu alebo na podnikanie. Na základe dlhodobých vzťahov ťa vedia odporučiť ako kandidáta a máš tak väčšiu pravdepodobnosť, že ťa personalista osloví s konkrétnou ponukou. Ak si vyhľadáš ponuku Ty, možno budeš vedieť zo svojich kontaktov osloviť niekoho, kto v konkrétnej firme pracuje, alebo ju pozná.
Aké online platformy sú najlepšie pre absolventov pri networkingu?
Ak si absolvent a chceš budovať profesijné kontakty online, existuje niekoľko skvelých platforiem, kde môžeš networkovať a zároveň hľadať pracovné príležitosti. V súčasnosti je asi top platformou LinkedIn. Na ňom vieš sledovať firmy a zapájať sa do diskusií, hľadať ponuky práce a posielať priame správy zamestnávateľom. Taktiež sa môžeš spojiť s odborníkmi, HR manažérmi, predtým si však vytvor kvalitný profil a udržiavaj ho aktuálny.
Známou komunitnou online platformou pre mladých profesionálov je Discord. Často je využívaný v IT, gamingu, dizajne ci marketingu a poskytuje rôzne spôsoby interakcie (zdieľanie médií, videohovory a iné). Umožňuje vytváranie serverov a kanálov, kde sa ľudia môžu organizovať podľa tém, odborov a záujmov (open-source projekty, freelancing a pod.).
Networking cez tematické skupiny ponúkajú aj Facebook Groups. Profesijné komunity môžu poskytnúť absolventom cenné rady cez príspevky a diskusie. Na rýchle spojenie s profesionálmi je možné použiť aj Twitter Spaces. Tu môžeš sledovať lídrov vo svojom odbore a zapájať sa do ich diskusií. Pre programátorov alebo kreatívcov môže byť zaujímavý GitHub. Vieš tu prezentovať svoje portfólio, pracovať na open-source projektoch a spojiť sa s firmami, ktoré si prezerajú projekty uchádzačov.
A preto pamätaj: „Sociálne siete nie sú len na memes – kto ich využije na networking, vyhráva jackpot!“
Ako efektívne využívať networking na rozšírenie profesijných obzorov?
Efektívny networking ti môže pomôcť nielen nájsť prácu, ale aj rozšíriť profesijné obzory, získať nové perspektívy a prístup k príležitostiam, o ktorých by si inak možno ani nevedel. Umožní ti dozvedieť sa viac o nových trendoch v odvetviach, nájsť mentorov a bližšie sa pozrieť do „kuchýň“ jednotlivých firiem.
Využívaj striedavo online i offline (osobné) stretnutia a eventy. Zdieľaj svoje poznatky a diskutuj s ostatnými k aktuálnym témam. Nikdy nevieš, kde môžeš získať cenné rady a možnosti získať nové zručnosti. Niektorí odborníci ponúkajú napr. mentoring zdarma. Môžeš taktiež dostať odporúčania na vhodné knihy, kurzy alebo články a oslovia ťa s ponukou na spoluprácu (open-source projekty alebo stáže). Takto sa niečo nové naučíš od profesionálov a na oplátku im môžeš pomôcť s projektom.
Aké sú najčastejšie chyby pri networkingu a ako sa im vyhnúť?
Networking môže byť silným nástrojom, ale veľa ľudí robí chyby, ktoré im bránia v budovaní kvalitných profesijných vzťahov. Najčastejšou chybou je, že pristupujú k networkingu iba vtedy, keď niečo potrebujú. Networking je dlhodobý proces – nemôžeš očakávať, že ti niekto pomôže, ak sa ozveš len vtedy, keď hľadáš prácu. Preto je potrebné pravidelne komunikovať, posielať krátke správy, zdieľať hodnotný obsah, interagovať napr. aj tým, že zablahoželáš k úspechu iných.
Taktiež nie je vhodné, ak si pýtaš prácu hneď v prvej správe. Ľudia ti skôr pomôžu, ak si najskôr vybuduješ vzťah a ukážeš záujem o ich skúsenosti. Ani druhý extrém nie je vhodný. Príliš pasívny prístup (čakáš, že si ťa všimnú) väčšinou nezaberie. Networking si vyžaduje iniciatívu. Preto oslovuj ľudí priamo, komentuj ich príspevky a zapájaj sa do diskusií. Ak sa zúčastníš nejakého podujatia, pošli po ňom ľuďom krátku správu, poďakuj za stretnutie a vyslov želanie, že by si rád zostal v kontakte.
Oslovenie bez personalizácie znižuje tvoju šancu na odpoveď, preto treba každú správu personalizovať. Ideálne je spomenúť, kde si sa o danej osobe dozvedel, prečo ťa zaujíma a prečo ju oslovuješ. Na to je však potrebné mať aktuálny profil. Ak je starý alebo nebodaj poloprázdny, ľudia si ťa nebudú pamätať a nebudú mať dôvod s tebou komunikovať. Ideálne je pridať dobrú profilovú fotku, popísať svoje skúsenosti a zručnosti.
Netreba zabúdať aj na udržiavanie už získaných kontaktov. Networking nie je len o nadväzovaní nových spojení, ale aj o udržiavaní tých existujúcich. Taktiež nie je len o prijímaní, ale aj o reciprocite. Ak stále len berieš a nikdy neponúkneš pomoc alebo hodnotu, ľudia stratia o teba záujem.