Aké sú podmienky pre získanie rodinných prídavkov a aká je ich výška?
Aká je výška rodinných prídavkov a kto má na ne nárok? Zistite podmienky, postup podania žiadosti a aktuálne informácie pre rok 2025.

Rodinné prídavky sú jednou z najdôležitejších foriem podpory, ktoré štát poskytuje rodinám s deťmi. Tieto príspevky majú za cieľ zmierniť finančnú záťaž rodičov formou pravidelných dávok. Výška rodinných prídavkov a podmienky pre ich získanie sa každoročne upravujú. Tento článok sa zameriava na podmienky, výšku, postupy a novinky v oblasti rodinných prídavkov pre rok 2025.
Čo sú rodinné prídavky?
Prídavok na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa a na čiastočnú úhradu školských potrieb na účel podpory plnenia školských povinností nezaopatreného dieťaťa. Cieľom je znižovať finančnú záťaž spojenú s výchovou a starostlivosťou o deti a podporiť rodičov pri zabezpečovaní základných potrieb detí. Prídavok sa vypláca mesačne, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku dieťaťa, ak spĺňa podmienku nezaopatrenosti.
Za nezaopatrené dieťa sa na účely prídavku na dieťa považuje dieťa, ktoré:
a) sa sústavne pripravuje na povolanie dennou formou štúdia na strednej alebo vysokej škole,
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz,
c) je oslobodené od povinnosti dochádzať do školy,
d) sa vzdeláva v základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, alebo
e) je podľa posudku o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť , avšak najdlhšie do dosiahnutia plnoletosti takéhoto dieťaťa.
Za nezaopatrené dieťa na účely prídavku na dieťa sa nepovažuje dieťa:
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok, alebo
b) ktoré už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Kto má nárok na rodinné prídavky na dieťa?
Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na prídavok na dieťa je:
- rodič nezaopatreného dieťaťa,
- rodič, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu,
- osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu,
- plnoleté nezaopatrené dieťa, ak niet rodiča nezaopatreného dieťaťa,
- plnoleté nezaopatrené dieťa, ak má upravenú vyživovaciu povinnosť od rodičov,
- plnoleté nezaopatrené dieťa, ak do dosiahnutia plnoletosti bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov,
- plnoleté nezaopatrené dieťa, ktoré uzavrelo manželstvo,
- plnoleté nezaopatrené dieťa, ktorého manželstvo zaniklo.
- maloletý rodič, ktorý má priznané rodičovské práva a povinnosti.
Ak je viac oprávnených osôb a spĺňajú podmienky ustanovené týmto zákonom, prídavok na to isté dieťa patrí len jednej z nich, a to podľa ich dohody.
Ak súd rozhodne o zverení maloletého dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov alebo do spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, prídavok a príplatok k prídavku sa vypláca oprávnenej osobe podľa písomnej dohody rodičov.
Aká je výška rodinných prídavkov?
Výška prídavku na dieťa je 60 €.
Aké sú podmienky na získanie rodinných prídavkov?
Na získanie rodinných prídavkov musia rodičia (alebo zákonní zástupcovia dieťaťa) spĺňať niekoľko podmienok:
- starať sa o nezaopatrené dieťa,
- mať trvalý pobyt alebo prechodný pobyt (platí pre cudzincov) na území Slovenskej republiky alebo byť osobou podľa nariadení Európskeho parlamentu a Rady upravujúcich koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia v rámci EÚ.
Kedy a ako žiadať o rodinné prídavky?
O rodinné prídavky je možné žiadať po narodení dieťaťa alebo v prípade náhradnej starostlivosti o dieťa. Nárok na prídavok na dieťa si uplatňuje oprávnená osoba podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušnom podľa miesta jej trvalého pobytu alebo prechodného pobytu (týka sa len cudzincov). Nárok na prídavok o dieťa si oprávnená osoba môže uplatniť aj žiadosťou podanou elektronickými prostriedkami a podpísanou zaručeným elektronickým podpisom oprávnenej osoby. Tlačivo žiadosti je k dispozícii na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny alebo si ho môžete vytlačiť tu.
Kto a kedy rodinné prídavky vypláca?
Rodinné prídavky vypláca úrad práce oprávnenej osobe, ktorá si naň uplatní nárok a spĺňa podmienky nároku. Prídavok vyplatí za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku boli splnené len za jeho časť. Na to isté dieťa sa vyplatí prídavok za kalendárny mesiac len raz.
Pravidlá vyplácania prídavku:
- vypláca sa mesačne pozadu, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom oprávnená osoba splnila podmienky nároku na prídavok,
- oprávnenej osobe sa poukazuje na jej účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, ktorá má povolenie pôsobiť ako banka na území Slovenskej republiky, alebo na žiadosť oprávnenej osoby sa vypláca prídavok v hotovosti,
- ak oprávnená osoba písomne požiada o zmenu spôsobu vyplácania prídavku, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je povinný žiadosti vyhovieť,
- prídavok sa nevypláca do štátu, ktorý nie je členským štátom EÚ, zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou.
Existujú nejaké výnimky alebo špeciálne podmienky pri rodinných prídavkoch?
Okrem základného prídavku existuje aj príplatok k prídavku na dieťa vo výške 30 € mesačne, ktorý je určený na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa, na ktoré nemožno uplatniť daňový bonus z dôvodu poberania starobného či invalidného dôchodku.
Prídavky sa ešte raz ročne jednorazovo zvyšujú o 110 eur. Túto sumu dostanú len rodičia prvákov. Zvýšená suma sa vypláca vždy v októbri.
Prídavky na dieťa môže poberať aj samotné dieťa, ak je už dospelé a rodičia mu zomreli, alebo sa už stihlo vydať či oženiť.
Je dôležité poznamenať, že prídavok na dieťa sa nevypláca, ak:
- sa nezaopatrenému dieťaťu poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately alebo v špeciálnom výchovnom zariadení z dôvodu vykonávania rozhodnutia súdu o nariadení ústavnej starostlivosti, predbežného opatrenia alebo rozhodnutia o uložení ochrannej výchovy alebo výchovného opatrenia,
- je nezaopatrené dieťa vo výkone väzby alebo je vo výkone trestu odňatia slobody,
- ak sa oprávnená osoba a nezaopatrené dieťa zdržiavajú v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie, zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou, a počas pobytu v tomto štáte oprávnená osoba nie je verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike.
Ovplyvňujú rodinné prídavky daňové priznanie?
Rodinné prídavky neovplyvňujú daňové priznanie, pretože sú považované za sociálnu podporu a nie za príjem, ktorý by sa mal zdaňovať. Z tohto dôvodu nie je potrebné uvádzať rodinné prídavky v daňovom priznaní, keďže prídavky patria medzi štátne sociálne dávky oslobodené od dane.
Aké sú zmeny v rodinných prídavkoch v roku 2025?
Výška prídavku na dieťa sa nezmenila.
Rodinné prídavky sú dôležitým nástrojom na podporu rodín s deťmi, ktorým poskytujú finančnú pomoc v náročných obdobiach výchovy a starostlivosti o deti. Ak máte deti a spĺňate podmienky na získanie rodinných prídavkov, určite by ste nemali váhať a o tieto príspevky požiadať.
Podrobnejšie informácie nájdete TU.